Medycyna estetyczna laserowa
Laser frakcyjny co2
Nierozłączną cechą życia ludzi jest potrzeba atrakcyjnego, zdrowego wyglądu. Niestety, większe lub mniejsze niedoskonałości urody dotyczą każdego. Wynikają one zarówno z pewnych wrodzonych cech, jak i z nieoszczędzającego nikogo procesu starzenia się skóry. Efektem tego jest powstawanie między innymi zmarszczek, bruzd, rozstępów, nawisów skórnych, czy też szpecących przebarwień. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna wychodzi na przeciwko potrzebie poczucia atrakcyjności.
Frakcyjny laser CO2 to laser ablacyjny. Działa tworząc mikroskopijne otwory w górnej warstwie skóry pozostawiając głębszą część skóry nienaruszoną. Cel zabiegu to wytworzenie kontrolowanego uszkodzenia termicznego u podstawy skóry. Działanie to maksymalnie pobudza procesy naprawcze, zwiększa produkcję nowych włókien kolagenowych oraz przyspiesza przebudowę skóry.
Jak działa?
Laser frakcyjny CO2 wykorzystuje energię w postaci skupionych wiązek światła, które w kontrolowany sposób uszkadzają wybrane obszary naskórka i skóry właściwej.
Naturalny proces gojenia się skóry sprawia, że uszkodzone komórki skóry zastępowane są przez odnowioną, zdrową tkankę. Efektem tego jest zdrowsza i wyglądająca młodo skóra.
Zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia miejscowego. Po oczyszczeniu skóry głowica przykładana jest bezpośrednio do skóry pacjenta i po jej uruchomieniu w skórę wprowadzane są skupione wiązki światła, które wnikają w skórę na głębokość powyżej 1,5 mm.
Im głębiej dociera światło lasera CO2, tym większa jest wytwarzana ilość nowej tkanki. Skoagulowane złogi tkankowe są zastępowane zregenerowanymi komórkami. W zależności od stanu zdrowotnego skóry, zaleca się stosowanie serii 3-6 zabiegów dla uzyskania najlepszych efektów.
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona. Zaczerwienienie utrzymuje się przez kilka godzin. Po zabiegu, na naskórku, mogą być widoczne drobne zmiany, które w krótkim czasie znikną. W kilka dni po zabiegu będzie odbywało się złuszczanie naskórka.
Do wykonania zabiegu nie są konieczne żadne badania.
W naszej Klinice laser ten wykorzystujemy do:
- laserowego liftingu twarzy
- redukcji poszerzonych porów
- redukcji zmarszczek i pigmentacji
- odmłodzenia skóry dłoni, szyi, dekoltu
- redukcji rozstępów
- usuwania zmian skórnych (brodawek, włókniaków, blizny trądzikowe)
Zalecenia po zabiegu
Bezpośrednio po zastosowaniu lasera widoczne jest zaczerwienienie i obrzęk, a sama skóra wydaje się bardzo naciągnięta. Jeśli moc lasera frakcyjnego CO2 oraz liczba punktów objętych jego wiązką była duża, to powrót do zdrowia potrwa nieco dłużej niż w przypadku zastosowania słabszych parametrów. Efekty redukcji rozstępów czy usuwania blizn będą jednak także bardziej widoczne.
Efekty
- zabieg jest nieinwazyjny
- efekt odmłodzenia i liftingu utrzymuje się przez długi czas i jest szybko widoczny
- jest idealny dla skóry po trądziku, ponieważ niweluje blizny oraz zaczerwienienia
- efekt jest widoczny już po pierwszym zabiegu, skóra staje się widocznie bardziej napięta i gładsza
- zabieg jest krótkotrwały; całość trwa ok. 15-30 minut
- skóra goi się znacznie szybciej niż po zabiegach chirurgicznych
Jak długo utrzymuję się efekt?
Z doświadczenia wiemy, że pacjenci widzą poprawę jakości skóry już po kilku dniach od zabiegu wykonanego laserem frakcyjnym CO2. W dużej części wynika to z pewnego obrzęku, który maskuje zmarszczki i blizny. To nie jest ostateczny efekt zabiegu. Na regenerację oraz syntezę nowego kolagenu potrzeba czasu, od 2 do 4 tygodni. Wtedy widoczne są trwale efekty odnowy. Odbudowa skóry będzie doskonale widoczna po 4-5 tygodniach od zabiegu. Przebudowa kolagenu będzie jednak trwała nadal, powodując wygładzanie i ujędrnianie skóry jeszcze przez 6-12 miesięcy po zabiegu.
Czas trwania i ilość zabiegów
Czas trwania zabiegu oraz ilość koniecznych zabiegów dla uzyskania pożądanych efektów są dobierane indywidualnie
WSKAZANIA |
- Redukcja blizn trądzikowych |
- Terapia efektów fotostarzenia: przebarwienia, drobne zmarszczki |
- Wygładzanie i odmładzanie powierzchni skóry; redukcja zmarszczek |
- Poprawa gęstości skóry poprzez aktywizację produkcji kolagenu typu III (fractional skin resurfacing) |
- Redukcja blizn przerostowych (pourazowych, po zabiegach chirurgicznych, po oparzeniach) |
- Usuwanie drobnych włókniaków, naczyniaków |
Laserowa redukcja rozstępów
Rozstępy to defekt estetyczny najczęściej dotykający młode mamy, osoby w okresie dojrzewania i osoby intensywnie ćwiczące. Problem ten dotyczy również osób z zaburzeniami hormonalnymi, zażywających leki hormonalne, czy w przypadku wzrostu masy ciała. Pojawiają się w różnych okolicach ciała – na brzuchu, na piersiach, na pośladkach, udach itp. Niezależnie od przyczyny ich powstania oraz od lokalizacji – można je leczyć!
Laserowe usuwanie rozstępów, to coraz popularniejszy zabieg. Terapia pozwala na znaczne zredukowanie zmian linijnych. Laser pobudza komórki skóry właściwej, czyli fibroblasty. Aktywowane komórki zaczynają produkcję nowych włókien kolagenowych.
Podejmując walkę z rozstępami należy pamiętać, że wymaga ona czasu i nie kończy się na jednej wizycie. Zabiegi wymagają powtarzania co 3-4 tygodnie, w seriach min. trzech sesji. Metoda terapii dobierana jest w sposób indywidualny, tak aby zagwarantować najwyższy poziom skuteczności.
Liczba zabiegów niezbędnych do uzyskania zadowalającego efektu zmniejszenia rozstępów jest uzależniona od wielu czynników: wieku pacjenta, wielkości rozstępów, celu terapii itd. Z reguły przeprowadzamy 4-6 zabiegów laserowego leczenia rozstępów. Minimalny odstęp pomiędzy zabiegami laserowego leczenia rozstępów to 4 tygodnie.
WSKAZANIA |
Zabieg usuwania rozstępów dedykowany jest osobom, które pragną pozbyć się rozstępów z różnych partii ciała.
Laserowe usuwanie rozstępów poleca się kobietom po ciąży. Po nadmiernym przyroście masy ciała oraz po szybkim procesie wzrostu w trakcie okresu dojrzewania. |
Laserowa redukcja przebarwień
Redukcja przebarwień, usuwanie przebarwień, plam posłonecznych – melasma.
Przebarwienia skóry są to widoczne gołym okiem, plamki lub plamy, ciemniejsze od otaczającej je skóry zdrowej.
Przebarwienia bardzo często powstają pod wpływem światła słonecznego i są efektem nagromadzeniem melaniny – naturalnego barwnika skóry nadmiernie produkowanego w odpowiedzi na promienie ultrafioletowe.
Zdarza się, że jednak niewielka plamka na skórze jest efektem zwiększenia ilości nie tylko samego barwnika, ale także wytwarzających go komórek – melanocytów.
Przebarwienie mogą być zlokalizowane w rożnych okolicach: na czole, policzkach, nosie, dłoniach i dekolcie, na dłoniach.
Bywa że dochodzi do przebarwień w formie pasów w środkowej części twarzy. Dotyczą ponad 30% kobiet po trzydziestym roku życia i nawet 90% po pięćdziesiątym.
WSKAZANIA |
- blizny i blizny potrądzikowych,
- głebokie odmłodzenie skóry,
-zmarszczki,
- łagodne zmiany barwnikowe – melasma,
- rozstępy,
- tatuaże czarne i kolorowe,
- makijaż permanentny, |
dzięki uprzejmości: Franko Paciolla, Robin Sult, Gustavo Liebaschoff, mgr Dusan Maletic, dr. Eric Rojas Blanco