Botoks

Botoks – czym jest i jak działa toksyna botulinowa?

Czym jest Botoks?

Botoks, czyli toksyna botulinowa kojarzony jest przede wszystkim z zabiegami medycyny estetycznej. Stosuje się go m.in. do łagodzenia rysów twarzy, wygładzania zmarszczek, podnoszenia kącików ust czy regeneracji włosów. Jest on jednak wykorzystywany także w neurologii i dermatologii, np. do leczenia migreny i szczękościsku, redukcji nadpotliwości, zmniejszania nadmiernego napięcia mięśni u osób po udarze mózgu oraz u dzieci z porażeniem mózgowym.
Co to jest botoks i jak działa?

Botoks jest neurotoksyną produkowaną przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Naturalnie występuje w zepsutych produktach spożywczych z mięsa, np. w wędlinach. Z tego powodu potocznie nazywany jest jadem kiełbasianym. Co prawda zjedzony jest trucizną, jednak podany domięśniowo (w niewielkich ilościach) jest bezpieczny dla organizmu i dobrze przez niego tolerowany.

Botoks aplikowany jest pod skórę przy pomocy cienkich igieł. Zaaplikowany zaczyna blokować wytwarzanie neuroprzekaźnika, jakim jest acetylocholina. Przewodzenie impulsów nerwowych, które wytwarzają skurcze mięśni, zostaje wstrzymane. Małe mięśnie zostają sparaliżowane i tracą zdolność kurczenia się. W przypadku usuwania zmarszczek, skóra się rozluźnia, a bruzdy spłycają.

Zabiegi z wykorzystaniem Botoksu:

Botoks wykorzystywany jest w medycynie estetycznej m.in. do redukcji zmarszczek, podnoszenia opadających kącików ust czy regeneracji włosów (te zabiegi odbywają się także w salonach fryzjerskich). Za pomocą botoksu można zlikwidować np.:

Poprzeczne zmarszczki na czole,
„Lwie zmarszczki” – pionowe linie między brwiami,
Kurze łapki,
„Zmarszczki palacza” – linie nad górną wargą,
Zmarszczki na szyi,
„Linie marionetki” – bruzdy między kącikami ust a brodą,
Bruzdy nosowo-wargowe.
Botoks można wykorzystywać także przy tzw. uśmiechu dziąsłowym, odkrywającym dużą część górnego łuku zębowego. W tym przypadku substancja jest aplikowana w mięsień okrężny ust, odpowiedzialny za nadmierne skurcze. Dzięki botoksowi widoczność dziąseł zostaje zmniejszona.

 

Toksyna botulinowa BOTOX® służy również do leczenia nadpotliwości.

Po aplikacji botoksu do skóry zostaje przerwane przewodnictwo nerwowe we włóknach, które zaopatrują gruczoły potowe. Dzięki temu pot przestaje być wydzielany. Efekt utrzymuje się około 6 miesięcy. Po tym czasie tworzą się nowe zakończenia nerwowe. Zabieg może być powtarzany wielokrotnie.
Przy pomocy botoksu można leczyć także dolegliwości, które powodują dyskomfort i pogarszają jakość życia. Należą do nich m.in. wspomniane wcześniej migrena, szczękościsk czy napięcie mięśni wywołane udarem lub porażeniem mózgowym.

0
Feed

Zostaw komentarz